jeladó

Kóborló túzokkakas

Egy Csanádi-pusztákon műholdas jeladóval a TúzokLIFE projekt keretén belül csibeként jelölt fiatal túzokkakas érdekes utat járt be eddigi élete alatt. A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság szinte összes túzokélőhelyét bejárta, jelenleg Dévaványa térségében, a nemzeti park törzsterületének közelében mozog. További információk a KMNPI honlapján.

Itt az új generáció

A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság örömteli hírt adott arról, hogy az egyik, TúzokLIFE projekt keretében jeladóval ellátott túzoktyúk, amelyik még csibe korában, ráadásul mentett, nevelt, majd repatriált madárként kapta a jeladóját, sikeres költés után elkezdett csibéket vezetni a KMNPI 400 ha-os túzokvédelmi területén. További részletek a KMNPI honlapján.

Veszteség a Hevesi-síkon

Bár a TúzokLIFE projektben a túzok számára legveszélyesebb helyszíneken sok légvezeték került a föld alá és oldódott meg a túzokélőhelyek egyik legjelentősebb problémája így, a vezetéknek ütközés továbbra is probléma marad. A tavalyi évben egy jeladós madarunk nagyfeszültségű vezetéknek ütközött, illetve egy másik jeladós madár szerzett olyan traumákat, és végül pusztult bele a sérülésekbe, amelyek nem kizárt, hogy vezetéknek ütközés miatt keletkeztek. Idén a Hevesi-síkon élő, kis létszámú, peremterületi túzokpopuláció szenvedett veszteséget.

Egy jeladós túzokfióka mindennapjai a Csanádi-pusztákon

Az „ A túzok határon átnyúló védelme Közép-Európában” című Life+ program keretében a közelmúltban egy vad túzokfióka is jeladót kapott a Körös-Maros Nemzeti Park Csanádi puszták részterületén. A fiatal kakasról kapott információk segítenek jobban megismerni az Alföld nagy madarainak mindennapjait. További részletek a KMNPI honlapon.

Kalandor túzok ősei útvonalán

A TúzokLIFE projekt keretében a Kiskunságiban jeladóval ellátott madár nem csak a korábbi drónozás és a költés hír miatt érdekes, hanem a feljegyzett mozgása is érdekes adatokkal szolgál. A költés előtt a madár olyan (korábbi túzok) élőhelyeket látogatott meg, ahol ma már nagyon ritka a faj előfordulása. További részletek a KNPI cikkében, Lóránt Miklós, természetvédelmi területfelügyelő tollából.